DSG Şanzıman Nasıl Çalışır, Nedir ?

DSG Şanzıman Nedir?

DSG şanzıman, klasik otomatik şanzımanlı araçların aksine, bir anlamda düz vites şanzımandan devşirilerek geliştirilmiş şanzımana verilen isimdir. İlk olarak Alman markası olan Volkswagen tarafından kullanılmaya başlanan DSG şanzımanın patenti de yine Volkswagen’e aittir. Diğer otomotik ve düz vites araçlara göre daha iyi performans ve kontrol sağlamaktadır. Daha sonraları Mitsubishi, Nissan ve BMW markaları da kullanmaya başlamıştır.

DSG şanzımanlı araçların sıralı düz vites şanzımanların geliştirilmesine dayanmakta olan bu şanzıman Formula 1 yarışlarında debriyaj kullanmadan geçiş yapmasını hedeflemekteydi. Sıralı düz vites şanzıman teknolojisi, geliştirilerek bu sistemin otomatik rahatlığı sağlayabilmesi adına DSG şanzıman olarak piyasaya sürülmüştür. DSG şanzıman, diğer şanzıman türlerinin aksine vites geçişi esnasında ortaya çıkan güç kaybını ortadan kaldırmayı hedeflemiştir.

DSG şanzımanlarda iki adet debriyaj ve çift mil kullanılmaktadır. Milllerden birisi 1 – 3 – 5, diğer ise 2 – 4 – 6 ve R dişlilerini barındırmaktadır. Araç birinci viteste bulunurken ve hareket halindeyken, diğer milde 2. vites dişlisi hazır bir vaziyette olduğundan güç kaybını ortadan kaldırmaktadır. Araca 2.vitese geçme komutunun verilmesinin ardından ise diğer debriyaj aktif hale gelir ve 1. vites dişlisi pasif duruma geçer.

DSG Şanzıman’a Sahip Araçların Avantajları Nelerdir?

DSG şanzıman, anlatmış olduğumuz çift debriyaj sisteminin sağladığı avantaj ve güç kaybına neden olmaması nedeniyle hem düz vites araçlara göre çok daha yüksek bir konfor sağlamakta, bu sebeple de yakıt oranında ciddi azalmalar mevcuttur. Ayrıca otomatik vitesli diğer araçların performans düşüklüğünü ortadan kaldırmakta ve düz vitesteki sürekli debriyaj ve vites değiştirme işlemini ortadan kaldırmaktadır. DSG şanzımanın tercih edilmesinin en büyük artısıda budur.

DSG Şanzıman’a Sahip Araçların Dezavanajları Nelerdir?

Yeni bir teknoloji olmasından kaynaklı yeterli üretim yapılmaması ve bu sistemi çok iyi bilen yeterli kalifiye ustanın bulunmaması nedeniyle arıza halinde yüksek meblağlar ödemek zorunda kalınıyor.
Mevcut performansı ve rahatlığı nedeniyle tercih edilen DSG şanzımanın mevcut bu sorun nedeniyle tercih edilmesindeki en büyük soru işaretidir. Servisimizde ise deneyimli ve tecrübeli elamanlarımız sayesinde dezavantaj olmaktan çıkmaktadır. Tüm bakım ve onarımlarınız en uygun fiyata işinin ehli ustalar sayesinde yapılmaktadır.

DSG Şanzıman arızaları

İkaz lambası, titreme ve ses gibi belirtilerden anlaşılabilir. Bazı araçlarda DSG arızası, kalkış sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu en net biçimde öğrenmenin yolu aracınızı işinin ehli servise götürmektir. Uğur Otomatik Şanzıman Tamir ve Bakımı olarak aracınızı bilgisayara bağlayarak sorunun DSG arızasından olup olmadığı ve arıza var ise değiştirilmesi veya tamir edilmesi gereken parçaları ivedilikle tarafınıza bildirmekteyiz.

Güvenli ellerdesiniz.